Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

COOP: Problem med aggressiva snattare

COOP har tidigare i veckan haft problem med stölder och gärningsmän som uppträtt aggressivt när de tagits på bar gärning.

I onsdags stoppades två personer på COOP misstänkta för stöld, i samband med att de konfronterades av personal blev butikschefen biten i benet av en hund som en av gärningsmännen hade med sig. Väktare och polis anslöt och de grep två personer enligt Coop. Men det slutade inte där, när patrullen hade gjort klart med alla förhör så stoppades två personer till med kött till ett stort värde, dessa hade stulit trots att polisen var utanför butiksentrén.
– Coops säkerhetsavdelning kände igen ena mannen som även är efterlyst för köttstöld i ett flertal andra Coop-butiker. Polisen grep dessa personer och hittade även deras bil där baksätet var helt fyllt med kött från både Willys och Ica, berättar butikschefen Peter.

Ytterligare en tredje stöld inträffade samma dag vid stängning. Två gärningsmän uppträdde stökigt och aggressivt. Väktaren som skulle stänga butiken fick tillkalla förstärkning och polis.
– Vi kommer nu att se över rutiner för att säkerställa personalens trygghet. Sådana här händelser tar mycket resurser från både butikens personal och från samhället. Vi vill satsa våra resurser på att ta hand om kunder som vill handla sin mat hos oss, säger Peter, butikschef.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening