Maria Sebnat MartinFoto: Pressbild/Destination Sigtuna
Sigtuna LitteraturfestivalFoto: Pressbild/Destination Sigtuna

Comeback för Sigtuna Litteraturfestival 2018

Sigtuna Litteraturfestival som tar uppehåll i år gör comeback 2018 då Destination Sigtuna anställt Maria Sebnat Martin som ny projektledare för uppdraget.

Efter festivalen 2016 meddelade Destination Sigtuna att det blir paus 2017 tills dess att man får in en ny projektledare, förre VD:s Camilla Zedendahl hade stort engagemang för Sigtuna Litteraturfestival men slutade i höstas. Nu är det Maria Sebnat Martin som ska dra i trådarna för att sy ihop ett evenemang till 2018. Hon kommer att forma innehåll samt knyta till sig partners och sponsorer. Eva Camél Fuglseth, Vd för Destination Sigtuna, säger i ett pressmeddelande att festivalen ska hålla fortsatt hög kvalitet i kombination med en viss breddning.

Rekryteringen av Maria Sebnat Martin innebär ett nytag för både innehåll, struktur och finansiering. Maria Sebnat Martin har tidigare arbetat i ledningsgruppen för konstbiennalen Marrakech Biennale, hon har även startat och drivit flera företag inom turism och events. Hon har också ansvarat för Vinfestivalen på Kronvalls slott i Österlen på 90-talet.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening