Foto: Pressbild

Coldplay hjälpte märstabo med insamling

Märstabon Abdi Addow samlar in pengar för en ambulans efter terrorattacken i Mogadishu, oväntad hjälp till insamlingen kom från Coldplay som retweetade insamlingen: - Vi fick in 200 000 kronor på bara 40 timmar. Coldplay har också delat insamlingen på Twitter, där de har 24 miljoner följare – vilket är enormt. Vi är jättetacksamma, säger Abdi Addow till Aftonbladet.

Terrorattacken i Mogadishu dödade fler än 300 personer. Märstabon Abdi Adow, 25, ville hjälpa till i räddningsarbetet och startade en insamling för att köpa in en ambulans till staden. Insamlingen har lockat stöd från många kändisar, kulmen nåddes när Coldplay retweetade insamlingen. Pengarna ska gå till Aamin ambulance och priset är 200 000 kronor, det tog 40 timmar att nå upp till summan. Bland de som skänkt finns Iman, Dawid Bowies änka med 32 000 kronor, sångaren K´naan med 8000 kronor och Coldplay som bidrog med 8000 kronor.
– Coldplay har också delat insamlingen på Twitter, där de har 24 miljoner följare – vilket är enormt. Vi är jättetacksamma, säger Abdi Addow till Aftonbladet.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.