Clas Ohlson Compact StoreFoto: Clas Ohlson

Clas Ohlsons butik i Märsta ger Sverige grepp om Norge

I samband med att Clas Ohlson öppnar i Märsta nästa vecka så kommer Sverige att gå om Norge i Clas Ohlson-butiker rapporterar sajten Market.

Clas Ohlson öppnar en Compact store i Märsta nästa vecka, i och med den så kommer Sverige att gå om Norge i antalet butiker som Clas Ohlson har enligt sajten Market.
– Vi ligger ungefär på motsvarande etableringstakt som förra året, men Sverige går om om åtta dagar när den nya butiken i Märsta öppnar. Men Norge är onekligen en viktig marknad för oss, säger Niklas Carlsson, pressansvarig för Clas Ohlson till Market.se

I samband med öppningen blir det 90 butiker i Sverige och 89 i Norge. Utöver det väntas Clas Ohlson öppna fler butiker i Sverige i år men bara en i Norge. Även Finland kommer att få ett par butiker at Clas Ohlson. Försäljningsmässigt sker mest i Sverige, 44 procent, mot 40 procent i Norge.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening