Clas Ohlson i Märsta börjar sälja Husqvarnas trädgårdsprodukter
Husqvarna och Clas Ohlson har inlett ett samarbete om att sälja Husqvarnas produkter. Vilket innebär att butiken i Märsta kommer att ha sortimentet.
Clas Ohlson blir under 2025 den enda svenska butikskedjan som säljer Husqvarnas Aspire-serie. Produkterna, anpassade för mindre trädgårdar, finns tillgängliga i utvalda butiker och online från mitten av mars.
Serien innehåller bland annat en robotgräsklippare, grästrimmer och grensåg, och drivs av ett batterisystem som kan användas i flera olika produkter.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.
Näringsliv BMW har förlängt sitt hyresavtal i Arlandastad till 2029 och utökar samtidigt sina lokaler till cirka 1 200 kvadratmeter. Företaget har bedrivit utbildning för bilar och motorcyklar i området sedan 2010.
Näringsliv Bilister i Sigtuna kommun betalar mer för sin bilförsäkring än bilägare i samtliga åtta grannkommuner. Det visar en ny undersökning från Compricer.
Näringsliv Ett franskt filmteam besökte i veckan Sigtuna för att spela in ett reportage om den populära restaurangen The Hairy Pig i Gamla stan – och det lokala samarbetet med Sigtuna Gin.
Näringsliv Den uppmärksammade upphandlingen om omsorgsresor i Sigtuna kommun har överklagats. Därför kommer Cabonline att fortsätta köra under hösten 2025.
Nyheter Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.
Näringsliv Bilförsäljningsföretaget Autohero fortsätter att expandera i Arlandastad. Företaget har nu tecknat ett nytt avtal omfattande cirka 30 000 kvadratmeter, vilket ger plats för över 1 300 parkeringsplatser samt nya lokaler på omkring 1 100 kvadratmeter.
Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.
Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.
Näringsliv Gårdförsäljningen av gin på Wenngarn lockade många besökare och välkomnades av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) som själv passade på att handla.
Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.