Emelie Lindell från Väsby arbetar på Clarion Hotel Arlanda.Foto: Pressbild/Clarion Hotel Arlanda

Clarionanställd på Arlanda kan prisas

Emelie Lindell på Clarion Hotel Arlanda har nominerats till priset Årets Unga Branschstjärna.

Visita Stockholm delar ut priset i Årets Unga Branschstjärna 20:e februari till en ung man och kvinna som utmärkt sig inom hotell- och restaurangbranschen. Bland de nominerade finns Emelie Lindell på Clarion Hotel Arlanda. Emelie som bor i Upplands-Väsby är avdelningschef för konditoriet på hotellet.

Till tidningen Besöksliv berättar Emelie att hon varit med och infört så att Clarion blir palmoljefritt och att man bakar allt på plats istället för att köpa in fikabröd. I buffén kan gästerna själva välja om de ska äta sött, salt eller nyttigt. Hon säger även att hon växer mer genom att få nya utmaningar:
– Jag började här som konditor och successivt ökade mitt ansvarsområde. Steg för steg började jag skapa scheman och ta ett större personalansvar.

Prissumman på 40 000 kronor ska hon använda till att gå en ledarskapsutbildning samt en fördjupande kurs i ”kavlade degar”. Konkurrensen är stenhård, i klassen finns två andra tjejer nominerade, samtliga arbetar på några av Stockholms största inom branschen.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening