Emelie Lindell från Väsby arbetar på Clarion Hotel Arlanda.Foto: Pressbild/Clarion Hotel Arlanda

Clarionanställd på Arlanda kan prisas

Emelie Lindell på Clarion Hotel Arlanda har nominerats till priset Årets Unga Branschstjärna.

Visita Stockholm delar ut priset i Årets Unga Branschstjärna 20:e februari till en ung man och kvinna som utmärkt sig inom hotell- och restaurangbranschen. Bland de nominerade finns Emelie Lindell på Clarion Hotel Arlanda. Emelie som bor i Upplands-Väsby är avdelningschef för konditoriet på hotellet.

Till tidningen Besöksliv berättar Emelie att hon varit med och infört så att Clarion blir palmoljefritt och att man bakar allt på plats istället för att köpa in fikabröd. I buffén kan gästerna själva välja om de ska äta sött, salt eller nyttigt. Hon säger även att hon växer mer genom att få nya utmaningar:
– Jag började här som konditor och successivt ökade mitt ansvarsområde. Steg för steg började jag skapa scheman och ta ett större personalansvar.

Prissumman på 40 000 kronor ska hon använda till att gå en ledarskapsutbildning samt en fördjupande kurs i ”kavlade degar”. Konkurrensen är stenhård, i klassen finns två andra tjejer nominerade, samtliga arbetar på några av Stockholms största inom branschen.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening