Liberalerna höll årsmöte där man omvalde Cia Bentele till ordförande. Foto: Liberalerna

Cia Bentele omvald som ordförande för Liberalerna

Liberalerans riksdagskandidat Morgan Olofsson gästade årsmötet i Sigtuna förra veckan. Cia Bentele återvaldes som ordförande i samband med mötet: -Jag känner mig glad och hedrad över att bli omvald till ordförande för Liberalerna Sigtuna, säger Cia Bentele

Liberalerna höll årsmöte förra veckan och bjöd in riksdagskandidaten Morgan Olofsson som tidigare varit utrikeskorrespondent för SVT i Moskva.
– i lever i en turbulent tid där mörka krafter hotar den demokrati vi kämpat för. Morgan inspirerande till intressanta ideologiska diskussioner om Liberalernas politik och framtid, säger Pernilla Bergqvist, gruppledare och etta på listan till kommande val.

Många uppdrag för Bentele
Cia Bentele återvaldes som ordförande och är samtidigt valledare, hon är också ordförande i det kommunala tillgänglighetsrådet och det nationella nätverket för Funktionella Liberaler:
– Jag känner mig glad och hedrad över att bli omvald till ordförande för Liberalerna Sigtuna. Vi liberaler jobbar ständigt för att öka människors frihet och trygghet och ser fram emot valrörelsen med allt vad det innebär, säger Cia Bentele i ett pressmeddelande

Under året fram till valet kommer Liberalerna att berätta om sina politiska förslag för att utveckla och förbättra Sigtuna kommun enligt Bentele.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.