Liberalerna höll årsmöte där man omvalde Cia Bentele till ordförande. Foto: Liberalerna

Cia Bentele omvald som ordförande för Liberalerna

Liberalerans riksdagskandidat Morgan Olofsson gästade årsmötet i Sigtuna förra veckan. Cia Bentele återvaldes som ordförande i samband med mötet: -Jag känner mig glad och hedrad över att bli omvald till ordförande för Liberalerna Sigtuna, säger Cia Bentele

Liberalerna höll årsmöte förra veckan och bjöd in riksdagskandidaten Morgan Olofsson som tidigare varit utrikeskorrespondent för SVT i Moskva.
– i lever i en turbulent tid där mörka krafter hotar den demokrati vi kämpat för. Morgan inspirerande till intressanta ideologiska diskussioner om Liberalernas politik och framtid, säger Pernilla Bergqvist, gruppledare och etta på listan till kommande val.

Många uppdrag för Bentele
Cia Bentele återvaldes som ordförande och är samtidigt valledare, hon är också ordförande i det kommunala tillgänglighetsrådet och det nationella nätverket för Funktionella Liberaler:
– Jag känner mig glad och hedrad över att bli omvald till ordförande för Liberalerna Sigtuna. Vi liberaler jobbar ständigt för att öka människors frihet och trygghet och ser fram emot valrörelsen med allt vad det innebär, säger Cia Bentele i ett pressmeddelande

Under året fram till valet kommer Liberalerna att berätta om sina politiska förslag för att utveckla och förbättra Sigtuna kommun enligt Bentele.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening