Nordic Choice med flera hotell i kommunen inför munskydd för sina anställda.
Anställda hos Nordic Choice som driver Clarion Hotel, Quality Hotel och Comfort Hotel i Arlanda och Arlandastad inför munskydd för sina anställda. Munskyddet blir obligatoriskt för anställda med direktkontakt med gäster. – Ända sedan coronautbrottets början så har vi infört åtgärder på våra hotell för att möta myndigheternas rekommendationer. Vi tar nu ytterligare ett steg i att öka tryggheten för våra gäster och anställda genom att införa munskydd för vår personal som är i direktkontakt med gästerna. De ska vara helt försäkrade om att vi gör allt vi kan för att deras vistelse hos oss ska vara trygg och säker, säger koncernchef Torgeir Silseth.
Sedan tidigare har choice-kedjan infört ett antal åtgärder som social distansering, handtvätt och rengöring av publika ytor. Senast nästa vecka införs munskyddsåtgärden. Även konferensdeltagare kommer att erbjudas munskydd. – Vi vet att det finns ett uppdämt behov för människor att mötas och konferera och ser nu sakta men säkert att viljan att börja arrangera möten igen ökar. För oss har det därför varit viktigt att göra allt vad vi kan för att erbjuda säkra och trygga mötesplatser, fortsätter Silseth.
Gäster som deltar i konferenser kommer att erbjudas särskilda corona-kit med munskydd, handsprit och hanskar. – Vi har alla fullt fokus på att ta oss igenom denna prövande tid. Det gör vi tillsammans genom att vi var och en tar ansvar för att följa myndigheternas rekommendationer, säger Silseth.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.
Näringsliv BMW har förlängt sitt hyresavtal i Arlandastad till 2029 och utökar samtidigt sina lokaler till cirka 1 200 kvadratmeter. Företaget har bedrivit utbildning för bilar och motorcyklar i området sedan 2010.
Ekonomi Bilister i Sigtuna kommun betalar mer för sin bilförsäkring än bilägare i samtliga åtta grannkommuner. Det visar en ny undersökning från Compricer.
Näringsliv Ett franskt filmteam besökte i veckan Sigtuna för att spela in ett reportage om den populära restaurangen The Hairy Pig i Gamla stan – och det lokala samarbetet med Sigtuna Gin.
Näringsliv Den uppmärksammade upphandlingen om omsorgsresor i Sigtuna kommun har överklagats. Därför kommer Cabonline att fortsätta köra under hösten 2025.
Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.
Näringsliv Bilförsäljningsföretaget Autohero fortsätter att expandera i Arlandastad. Företaget har nu tecknat ett nytt avtal omfattande cirka 30 000 kvadratmeter, vilket ger plats för över 1 300 parkeringsplatser samt nya lokaler på omkring 1 100 kvadratmeter.
Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.
Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.
Näringsliv Gårdförsäljningen av gin på Wenngarn lockade många besökare och välkomnades av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) som själv passade på att handla.
Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.
Näringsliv Tidigare i år klubbades beslut om att tillåta foodtrucks på Hamnplan. Från och med 3 juni startar testperioden och kommunen kommer låta ett antal foodtrucks få sälja fram till 30/9.
Näringsliv A-Train AB, som driver Arlanda Express, ställer sig positivt till förslagen om att öka tågtrafiken till Arlanda flygplats. Det framkom i samband med att statliga samordnaren Peter Norman idag presenterade sitt slutbetänkande i utredningen om Arlandas framtid.