"Chippen" är tillbaka. Här avtackas han för sina insatser i Skånela för snart två år sen.Foto: Magnus Granhagen

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

”Chippen” kompletterar det befintliga tränarteamet kring damlaget, som leds av huvudtränare Sara Hornö tillsammans med assisterande tränare Louise Eriksson och övriga ledare.
– Det känns kul att komma tillbaka till Skånela IF i denna rollen. Jag ska finnas med som en ytterligare tränarresurs och stöd till både spelare och övriga ledare. Jag har redan startat upp och varit nere några tillfällen och ser fram emot våren!, säger Fredrik ”Chippen” Söderberg.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.