Antalet smittade av covid-19 har gått ner mycket den senaste veckan och smittskyddsläkare Per Follin kallar det för en ljusglimt.
märsta.nu rapporterade på torsdagen om att antalet som smittads av covid-19 i kommunen nu är på den lägsta nivån någonsin under coronapandemin. Detta trots att fler provats. – I början av sommaren vågade vi inte hoppas på att behovet skulle gå ner så mycket som det har gjort. Det här är en ljusglimt och alla som följt rekommendationerna har bidragit till att vi kommit hit. Vi ska samtidigt komma ihåg att det är många som är hårt påverkade av pandemin. Jag tänker till exempel på alla de som förlorat en nära anhörig och de som måste vara mer isolerade än de skulle vilja. Vi måste fortsätta kämpa med att hålla avstånd för att minska smittan och de konsekvenser den får, säger Per Follin, smittskyddsläkare för Region Stockholm.
68 personer intensivvårdas på akutsjukhus eller geriatrisktsjukhus för covid-19. Endast 17 av dessa intensivvårdas. Som mest under pandemin var det 1100 personer samtidigt som fick intensivvård i regionen. 5800 personer har skrivits ut från sjukhus till hemmet eller annan vård under pandemin.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.