Telia drar in fiber till 300 hushåll i centrala SigtunaFoto: Pressbild/Telia

Centrala Sigtuna får fiber

I centrala Sigtuna kommer 300 hushåll de närmaste åren att få fiber indraget meddelar Telia.

300 hushåll i området St: Per i Sigtuna kommer att få indraget fiber av Telia. Satsningen från Telia är en del av att dra in fiber hos 1200 hushåll och företag i hela riket mellan åren 2015-2018. Investeringen beräknas kosta 12 miljarder kronor. Redan nu ska fibern vara indragen i de aktuella fastigheterna och de kommer kunna ansluta sig till Telia Öppen Fiber:
– Fiberfebern fortsätter och det känns jättebra att kunna erbjuda så många en stabil internetuppkoppling som ger både hushållen och företagen helt nya möjligheter, kommenterar Linda Hemström, chef för Telia Fiber, i ett pressmeddelande.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening