Pierre Cengiz-Edstrand som varit politisk vilde en tid avgår från samtliga uppdragFoto: Insändarbild/Miljöpartiet

Cengiz-Edstrand avgår

Under morgonen meddelades det att från Miljöpartiet att polisanmälan mot Pierre Cengiz-Edstrand dras tillbaka. I samband med kvällens fullmäktige lämnade kommunalrådet in sin avsägelse: - Just nu känner jag inte för att fortsätta med tanke på allt som varit, säger Pierre till märsta.nu

Pierre Cengiz-Edstrand lämnar in sin avsägelse för alla sina politiska uppdrag i samband med kvällens kommunfullmäktige. 2016 var ett jobbigt år för kommunalrådet som dödshotades, uteslöts och anklagades för förskingring. Trots att Miljöpartiet valt att dra tillbaka anklagelserna mot honom så väljer han ändå att avgå.
– Med tanke på allt som varit så känner jag just nu inte för att fortsätta, jag måste tänka på hälsan och min familj, säger Pierre till märsta.nu

Pierre Cengiz-Edstrand som under en tid haft hjärtproblem utesluter dock inte en comeback i politiken i framtiden, det kommer dock inte att ske i Miljöpartiet försäkrar han.
– Det är möjligt att jag kommer tillbaka i ett annat parti, jag har ett stort politiskt intresse och ett samhällsengagemang, jag vill vara med och göra skillnad i samhället, fortsätter Pierre.

Yasmine Edstrand avser också lämna in sin avsägelse i samband med fullmäktige. Miljöpartiet behöver därmed fylla ut med två nya ledamöter och ersättare. Sedan tidigare är Karolina Windefalk ledamot i fullmäktige och ordförande i Miljöpartiet i Sigtuna kommun. Länsstyrelsen kommer nu att få göra en ny räkning för att ta fram ordinarie ledamöter och ersättare.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.