Skyddsombudet vid ett cateringföretag på Arlanda som hanterar flygplansmat kräver skyddsutrustning för Coronavirus rapporterar Aftonbladet.
Skyddsombudet vid det aktuella cateringföretaget som hanterar flygplansmat kräver i en anmälan till Arbetsmiljöverket att det finns obligatorisk skyddsutrustning och uppdaterad information gällande Coronaviruset rapporterar Aftonbladet. Arbetsmiljöverket väntas göra en inspektion i mars hos företaget.
Den utrusning som finns idag är frivillig om man ska bära den eller inte, skyddsombudet som vill vara anonym säger enligt tidningen att man inte fått gehör för sin oro.
Nyheter Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Nyheter Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Nyheter Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.