Jorge Castro startar Growth MarketingFoto: Pressbild

Jorge Castro startar egen byrå

Jorge Castro, känd bland lokala företag och märstabo under många år, startar egen verksamhet inom marknadsföring.

Jorge Castro har under många år arbetat med marknadsföring åt ABS Wheels och drivit upp deras siffror från 400 besökare i månaden till närmare en kvarts miljon. Han har även hyllats både inom branschen och nationellt inom så kallad SEO-kretsar. Nu startar han egen byrå.
– ABS Wheels är ett fantastiskt bra företag och jag är stolt över resan som varit. Jag lyckades digitalisera ett varumärke som blev ett av det mest trafikerade sajterna inom Motorsverige, vår digitala resa har uppmärksammats av flertalet medier, senast av ecommerce success, säger Jorge Castro

Enligt Castro har det varit ett starkt år inom E-handel för ABS Wheels, under 2020 omsatte man 130 miljoner kronor, en ökning med 20 procent. Siffror som offentliggjorts för e-handel.se
-Jag har inte gått ut med nyheten publikt än, varken till släkt eller vänner, det får bli en surprise senare ikväll. Nu måste jag lägga all fokus på min byrå. Ett av det första konsultuppdragen jag ska göra är för ett börsnoterat bolag så det känns spännande, berättar Jorge Castro

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening