Foto: Instagram/Carola

Carola inleder julen

Jul med Carola är tillbaka på Stenladan i Sigtuna.

På lördagen är det premiär för Carolas Julkonserter i ladan i Steninge slottsby. Carola ger nio konserter i sin Lada intill Stenladan. Nytt för i år är att man flyttat in scenen i mitten av lokalen. Dock är det fortsatt lite kyligt i ladan. Tobbe Larsson ger en hästshow innan föreställningen.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.