Camilla ErikssonFoto: Oskar Wegner

Camilla Eriksson i Rakvereparken – vill inspirera nästa generation

Camilla Eriksson, tidigare världsmästare och förbundskapten för ungdomslandslaget i handboll, besökte under tisdagen Rakvereparken i Märsta.

I dag arbetar hon som projektledare på RF-SISU, med fokus på att lyfta ungas idrottande – en resa som för hennes del började i Skånela IF.

Camilla Eriksson har en lång bakgrund inom svensk handboll. Hon spelade i 25 år, tog SM-guld 1992 och avslutade sin aktiva karriär som 29-åring. Därefter fortsatte hon som tränare och ledare inom ungdomslandslagen.
– Det var euforiskt, man blev glad och lycklig – men också tom, säger hon om känslan att vinna SM-guld.

Som förbundskapten ledde hon Sveriges U18-lag till SM-guld 2010 och U20-laget till ytterligare ett guld 2012. För henne har ledarskapet handlat minst lika mycket om att följa spelarnas utveckling som om resultaten.
– Det som händer runt omkring laget, att följa spelarnas utveckling, det är det finaste med tränarrollen.

Handbollen har fortsatt vara en central del av hennes liv.
– Det är den roligaste sporten som finns! Både att spela och att titta på. Det är mycket kamp, taktik och fysisk kontakt – en härlig blandning av teknik och strategi, säger Camilla.

I sin nuvarande roll på RF-SISU arbetar hon med att skapa förutsättningar för barn och unga att hitta glädje och engagemang i idrott, oavsett bakgrund.

Besöket i Rakvereparken är en del av hennes arbete med att möta föreningar och inspirera till ett brett och inkluderande idrottsutövande.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.