Camilla ErikssonFoto: Oskar Wegner

Camilla Eriksson i Rakvereparken – vill inspirera nästa generation

Camilla Eriksson, tidigare världsmästare och förbundskapten för ungdomslandslaget i handboll, besökte under tisdagen Rakvereparken i Märsta.

I dag arbetar hon som projektledare på RF-SISU, med fokus på att lyfta ungas idrottande – en resa som för hennes del började i Skånela IF.

Camilla Eriksson har en lång bakgrund inom svensk handboll. Hon spelade i 25 år, tog SM-guld 1992 och avslutade sin aktiva karriär som 29-åring. Därefter fortsatte hon som tränare och ledare inom ungdomslandslagen.
– Det var euforiskt, man blev glad och lycklig – men också tom, säger hon om känslan att vinna SM-guld.

Som förbundskapten ledde hon Sveriges U18-lag till SM-guld 2010 och U20-laget till ytterligare ett guld 2012. För henne har ledarskapet handlat minst lika mycket om att följa spelarnas utveckling som om resultaten.
– Det som händer runt omkring laget, att följa spelarnas utveckling, det är det finaste med tränarrollen.

Handbollen har fortsatt vara en central del av hennes liv.
– Det är den roligaste sporten som finns! Både att spela och att titta på. Det är mycket kamp, taktik och fysisk kontakt – en härlig blandning av teknik och strategi, säger Camilla.

I sin nuvarande roll på RF-SISU arbetar hon med att skapa förutsättningar för barn och unga att hitta glädje och engagemang i idrott, oavsett bakgrund.

Besöket i Rakvereparken är en del av hennes arbete med att möta föreningar och inspirera till ett brett och inkluderande idrottsutövande.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.