Korsningen Ölsta/Steningehöjden byggs om först 2020Foto: Daniel IskanderFoto: Illustration/Trafikverket
Byggstart för rondell skjuts upp
Byggstart av rondellen i Ölsta/Steningehöjden skjuts fram till 2020 sedan ändringar skett i planhandlingarna.
Trafikverket fick ändra om i planhandlingarna för bygget av rondell i Ölsta/Steningehöjden som är en olycksdrabbad korsning i kommunen. Rondellen skulle enligt besked i vintras ha börjat byggas redan i år, men nu har Trafikverket flyttat fram byggstart till 2020, detta för att en del av rondellen skulle byggas på kommunal och enskild mark, något som måste lösas med kommunen och markägaren innan man kan starta.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.