Korsningen Ölsta/Steningehöjden byggs om först 2020Foto: Daniel Iskander
Foto: Illustration/Trafikverket

Byggstart för rondell skjuts upp

Byggstart av rondellen i Ölsta/Steningehöjden skjuts fram till 2020 sedan ändringar skett i planhandlingarna.

Trafikverket fick ändra om i planhandlingarna för bygget av rondell i Ölsta/Steningehöjden som är en olycksdrabbad korsning i kommunen. Rondellen skulle enligt besked i vintras ha börjat byggas redan i år, men nu har Trafikverket flyttat fram byggstart till 2020, detta för att en del av rondellen skulle byggas på kommunal och enskild mark, något som måste lösas med kommunen och markägaren innan man kan starta.

Läs mer om projektet här (Obs! Extern länk)

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.