Foto: Pressbild

Byggstart för Kicks nya lager

Förra veckan togs spadtaget för Kicks nya nordiska lager i Rosersberg.

Kicka nya lager väntas kosta över 200 miljoner kronor och stå klart i början av 2024. Anläggningen på 29 000 kvadratmeter ska hantera såväl varuförsäljning till butik som kundorder för bolagets snabbt växande e-handel. Etableringen medför ett stort antal jobbtillfällen i Rosersberg. Med lagret kommer Kicks även kunna växa i många år framöver.
– Det är med glädje vi är delaktiga i denna positiva och betydande vidare etablering utav KICKS, en utav de största aktörerna på den svenska marknaden. Byggnationen ger alla förutsättningar för en tillväxt på såväl den nationella som internationella marknaden, säger Jan Persson, vd på Kilenkrysset.

Lagret blir automatiserat och där har automationslösningen KNAPP implementerats vilka är en av de globala marknadsledarna för leverans av smidiga och effektiva lagerflöden.
– Vårt nya lager kommer att framtidssäkra KICKS affär och det är glädjande att implementeringen löper på enligt plan, där vi har ett nära och bra samarbete med bland annat Bockasjö och Kilenkrysset, säger David Heeroma, COO på KICKS.

Läs mer: Kicks kommer till Rosersberg

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening