Foto: märsta.nu

Byggnadsarbete i Märsta Centrum efter att plattor lossnat

Efter att plattor lossnat från en fasad i Märsta Centrum så byts alla plattor ut uppger Sveriges Radio.

En-två plattor lossnade i början av juni från en nyrenoverad fastighet i Märsta Centrum, plattan landade på ett skärmtak och träffade inte någon. Men med anledning av det har FastPartner krävt att den som byggde fastigheten ska åtgärda ett byte av fasad, alla plattor ska plockas ner och det blir annan typ av fasad, rapporterar Radio Stockholm.
– Det sitter kakelplattor på fasaden och en sådan lossade. Och då har vi tillsammans med entreprenören valt att egentligen knacka ner alla plattor som sitter på fasaden. Och ersätta med en ny fasad, säger Patrik Arnqvist, regionchef på FastPartner till Radio Stockholm.

Eftersom det är ett nybyggt hus räknas det till konstruktionsfel på byggnaden, arbetet pågår för fullt varav alla byggställningar centrumet. Det är inte känt när arbetet ska vara klart.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening