Helen Stenbäck Urde, rektor på Praktiska gymnasiet, Christer Winter, VD Fors Måleri & Entreprenad, och Hans-Johan Alftberg, projektledare Foto: Pressbild

Bygger om gymnasiet med elever

Praktiska Gymnasiet Märsta och Fors Måleri & Entreprenad har tecknat ett samverkansavtal om ombyggnation och anpassning av deras lokaler.

Elever från Praktiska Gymnasiet Märsta kommer tillsammans med lokala byggföretaget Fors Måleri & Entreprenad att bygga om och anpassa skolans lokaler.
– Samverkansavtalet kommer att ge berörda elever de bästa förutsättningarna att följa byggprojektet från start till mål, säger Helen Stenbäck Urde, rektor, i ett pressmeddelande.

Arbetet kommer att ledas av Tarmo Kurvinen från Fors Måleri & Entreprenad som kommer att vara platschef under byggtiden. Elevernas arbete kommer att knytas till gällande kursplaner. Just nu pågår förberedelser där elevernas arbete kommer att knytas till gällande kursplaner, både skolan och Fors Måleri & Entreprenad håller på att ta fram det utbildningsmaterial som ska ligga till grund för arbetet.
– Det är med stor spänning vi går in i det här projektet. Vi har aldrig tidigare utfört ett så stort projekt på en enskild skola där elever ges möjlighet att delta, säger Tarmo Kurvinen.

Initiativtagare till projektet är yrkesläraren Hans-Johan Alftberg:
– Det ska bli otroligt roligt at komma igång med projektet, ett första möte har hållits denna vecka, säger Hans-Johan Alftberg

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening