Som märsta.nu rapporterade förra veckan kommer youtubern Anis Don Demina till Sigtuna, närmare bestämt Sigtuna golfklubb.
Sigtuna golfklubb kommer få besök av Anis Don Demina på WWF och SJ:s hållbarhetsresa. Där kommer han och WWF:s expert att sätta upp bihotell, fågel- och fladdermusholkar samt etablera sandbibäddar. Anis uppdrag är att snickra ihop holkar och engagera besökare på plats. – Vi ska lösa problematiken med mat och bostad för de stackars bina. I anslutning till golfbanan ska vi genomföra ett stort pollinationsprojekt där vi ska plantera ängsmark i ruffen, anlägga naturbetesmark med kossor som betar och i trädgården runt klubbhuset ska vi plantera bisnälla växter. Vi vill visa vad man kan göra för att höja biodiversiteten och värdet av naturen runt omkring, berättar Ola Jennersten, expert biologisk mångfald WWF.
Stoppet i Sigtuna är halvtid på Hållbarhetsresan. Tågturnén passerar tidigare Växjö, Helsingborg och Göteborg. – Att Anis drar ut på turné i klimatets och den biologiska mångfaldens tecken tillsammans med WWF är både viktigt och roligt. Att resa med tåg och SJ är det bästa alternativet för klimatet och det här är ett bra tillfälle för oss att uppmärksamma det. På det här sättet vill vi också uppmuntra våra resenärer att ta del av WWFs förändringar under det här året, säger Tobbe Lundell, presschef SJ.
Kultur & Nöje SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.
Kultur & Nöje Det börjar närma sig Sigtuna Summer Squeeze och i år är det många kända artister som medverkar såsom Viktoria Tolstoy, Linda Bengtzing och Jens Hult.
Kultur & Nöje Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.
Kultur & Nöje Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.
Kultur & Nöje Veckans sommarvärme lockade många till Steningebadet i Märsta, där temperaturen låg mellan 26 och 28 grader. Besökare i alla åldrar passade på att svalka sig, sola och umgås vid vattnet.
Kultur & Nöje På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.
Kultur & Nöje Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.
Kultur & Nöje Mingel Kök & Bar på Sätuna står för flerårig matkultur i området: - Jobbet är jättebra – lugnt, fint och skötsamt. Vi har ett bra samarbete med kommunen, säger Jack Jobran, krögare.
Kultur & Nöje Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kultur & Nöje Midsommar är på gång. Vädret ser ut att bjuda på 18 grader och växlande molnighet. Här kan du se vart det finns en stång att dansa kring.
Kultur & Nöje Fredagen den 6 juni släppte rapparen VC Barre sin nya singel Sexy Mr Bean tillsammans med producentduon Pablo Paz och takenoelz från NBLNATION. Låten är deras andra gemensamma projekt efter framgången med Soldat under 2023.
Kultur & Nöje Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Kultur & Nöje På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Kultur & Nöje På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Kultur & Nöje Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.