Sigtuna Märsta United spelade en blöt match. Foto: SigtunaMärsta United/InstagramMärsta IK P18Foto: Insändarbild
Bygdens lag ute ur Gothia Cup
Det är färdigspelat för bygdens tre lag som var på Gothia Cup; Märsta IK i P18 och Sigtuna Märsta United som har två lag i spel.
Sigtuna Märsta United F16 kom längst, trots tre förluster i gruppspelet lyckade man vinna en match i B-slutspel när Kensington SC besegrades på torsdag vid lunch. 2-1 slutade matchen efter två mål av Alicia Gisslund. Men kort därpå väntade ny match och irländska Louth Schoolgirls vann med 2-0. Därmed blev det respass i 1/16-final i B-slutspelet.
I F15 vann Sigtuna Märsta United en match i gruppspelet mot Umedalen (1-0 mål Stella Larsson). Laget var dock chanslöst och föll med 7-0 1/32-final i A-slutspelet.
Märsta IK var på plats med ett lag som föll i samtliga tre gruppspelsmatcher utan ett göra mål och hade 20 insläppta. Det blev B-slutspel där man var nära mot tyska JFV Union, förlust 2-3. Målen gjordes av Liam Karademir och Emilio Karim.
Noterbart var att sigtunabon Jonas Eriksson gjorde comeback och dömde finalen för spelare med funktionshinder. Jonas lade pipan på hyllan 2018.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.