Snatterier förekommer på i stort sett samtliga av kommunens butiker, såsom Stoa Coop i Märsta.Foto: Daniel Iskandar
Butiksstölder ökar kraftigt
Stölderna från butiker ökar kraftigt i kommunen och nådde nästan 125 stycken det senaste kvartalet.
I snitt sedan 2006 anmäls 57 butiksstölder och snatterier per kvartal i kommunen. Men det senaste kvartalet var det en markant ökning, 124 stölder anmäldes under perioden april-juni enligt siffror från Newsworthy. Det senaste året visar en uppåtgående trend med en ökning på 181 procent fler butiksstölder.
Ny publicerad statistik visar att antalet anmälda butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun har legat konstant sedan 2006, med en genomsnittlig siffra på 57 anmälningar per kvartal. Trots att detta antal ger en inblick i det formella anmälningsmönstret, är det viktigt att förstå att det inte nödvändigtvis motsvarar det verkliga antalet brott som begås.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.