Snatterier förekommer på i stort sett samtliga av kommunens butiker, såsom Stoa Coop i Märsta.Foto: Daniel Iskandar
Butiksstölder ökar kraftigt
Stölderna från butiker ökar kraftigt i kommunen och nådde nästan 125 stycken det senaste kvartalet.
I snitt sedan 2006 anmäls 57 butiksstölder och snatterier per kvartal i kommunen. Men det senaste kvartalet var det en markant ökning, 124 stölder anmäldes under perioden april-juni enligt siffror från Newsworthy. Det senaste året visar en uppåtgående trend med en ökning på 181 procent fler butiksstölder.
Ny publicerad statistik visar att antalet anmälda butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun har legat konstant sedan 2006, med en genomsnittlig siffra på 57 anmälningar per kvartal. Trots att detta antal ger en inblick i det formella anmälningsmönstret, är det viktigt att förstå att det inte nödvändigtvis motsvarar det verkliga antalet brott som begås.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.