Foto: Jamshid Jamshidi

Butik rånad på Södergatan

En butik rånades på Södergatan vid 14-tiden av ett flertal personer.

En mindre butik på Södergatan rånades vid 14-tiden uppger polisen. Det var en maskerad gärningsmän som stod för rånet med ett vapenliknande föremål. Gärningsmannen lämnade sedan i en väntande bil utanför butiken.

Vittnen ska ha lämnat bra beskrivning på bilen som hittat i närområdet. Även en person som kan kopplas till bilen grips av polis. Sökandet efter gärningsmannen pågår i centrala Märsta. En anmälan om grovt rån upprättade och det är i nuläget oklart exakt hur många personer som medverkade.

Aftonbladet rapporterar att personen som var inne i butiken var beväpnad med en automatkarbin och utanför var det en eller flera personer som höll vakt. Efter att hundpatruller satts in tillsammans med andra patruller kunde man spåra en misstänkt. Ingen person uppges ha skadads enligt tidningen.

Har du bild? Kontakta redaktionen

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.