Busstrafiken i kommunen föreslås få nya linjedragningar 2020Foto: Daniel Iskander/Arkiv
Busslinjer görs om till 2020
Region Stockholms förslag för kollektivtrafiken 2020 är ute på remiss och ett av förslagen är att buss 570 mellan Sigtuna-Märsta station snabbas upp med tio minuter.
Buss 570 kommer enligt ett förslag från Region Stockholm inte längre att gå via Märstavägen, det innebär att ett antal bussållsplatser skippas mellan Sigtuna-Märsta och tvärtom. Linjen ska istället gå via Uppsalavägen och ut på 263. Linje 575 kommer istället att trafikera hållplatser i Til och centrala Sigtuna. Körtiden för 570 från Hällsbo till Märsta station förkortas från 35 till 24 minuter om förslaget går igenom.
Vidare kommer linje 572 att dras in och ersättas av 570. 575 och 570 skiftar således busshållsplatser i och med linjeomläggningen. Förändringen kommer även att påverka hållplatser i Märsta, Ekilla och Sundveda. 579 kommer att överta några av buss 583:s hållplatser i Arlanda, 579 kommer att trafikera Cargo City bland annat.
583 kommer bara att trafikera terminalerna och ha 7,5-minuterstrafik är det tänkt tillsammans med buss 579. Restiden för 583 kommer att förkortas med 5 minuter från Märsta station-Terminal 2. 589 kommer inte längre att trafikera Märsta station utan enbart gå från Steningehöjden-Valsta till Arlanda.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.
Notiser Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.
Blåljus En mindre gräsbrand bröt ut i Märstarondell längs Västra Bangatan under söndagsmorgonen. Larmet kom in strax före klockan 08.30 på söndagsmorgonen.
Blåljus En bilist stoppades av polis tidigt på torsdagsmorgonen efter att ha färdats vingligt vid trafikplats Måby. Händelsen inträffade strax efter klockan 05.30.