Bussarna i Märsta kommer att få vinterdäck anpassade för nordisk vinter.Foto: Insändarbild/T.Als
Bussarna får vinterdäck
Arriva har inför vintern satt däck på bussarna för ett extremt vinterväglag: - Vi gör kontroller av däcken var 6:e vecka och byter då ut däck som börjar närma sig gränsvärdena, säger Stefan L Karlsson, teknisk chef på Arriva.
Arriva har via sin däckleverantör anpassat vinterdäcken efter trafiksituationen och väglaget i de olika trafikområdena. I Märsta har bussarnas drivaxel försetts med däck för extremt vinterväglag; Conti Urban Scandinavia hd3. Bussarna ska nu vara anpassade för en nordisk vinter. Däcken ger enligt Arriva maximalt grepp på halt och snöigt underlag.
Bussar som kör på smala vägar med sämre snöröjning kommer att få vinterdäck även på styraxeln: – Byte till vinterdäck sker normalt under en utrullningsperiod i september-november och alla planerade däckbyten görs av en underleverantör som säkerställer att bussarna har anpassade däck efter modell och väglag. Vi sätter alltid säkerheten först och byter ut slitna däck tidigare än vad som egentligen krävs, berättar Stefan L Karlsson, teknisk chef på Arriva, i ett pressmeddelande.
Blåljus En bilbrand på Frejgatan i Märsta under natten mot fredag spred sig till flera fordon. Räddningstjänsten larmades strax efter midnatt och kunde snabbt ta sig till platsen för att släcka elden.
Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.
Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.
Blåljus Ett bråk uppstod mellan två kollegor på en arbetsplats i Arlandaområdet under måndagseftermiddagen. Polisen larmades till platsen vid 15.45 efter uppgifter om att två män börjat slåss med varandra.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.