Foto: Jamshid Jamshidi

Budgeten: (S) satsar på skola och återinförd Nolltaxa

Idag debatteras budgeten i fullmäktige. I Socialdemokraternas skuggbudget blir det 44 nyanställningar i skolan samt återinförd Nolltaxa enligt ett pressmeddelande .

Förra veckan rapporterade märsta.nu om kommunledningens budget som väntas ge 49 miljoner kronor till skolan. Under onsdagen ska budgeten debatteras i fullmäktige. Socialdemokraterna har tagit fram en skuggbudget som sannolikt inte går igenom eftersom det finns en enig kommunledning med majoritet.

Skuggbudgeten ger skolan 86 miljoner kronor, nästan dubbelt så mycket än den borgerliga kommunledningens. Pengar som ska gå till nyanställningar av lärare, fritidspedagoger, förskolelärare och barnskötare. Man ger också mer till äldreomsorgen där de borgerliga avser privatisera hemtjänsten.

Utöver det blir det mer pengar till Kultur och fritids samt att nolltaxan återinförs.
-Ja, vi satsar tveklöst mest på skolan och äldreomsorgen. Vi lägger in dubbelt så mycket pengar som den moderatledda kommunledningen. Vi prioriterar alltid de invånare som behöver mest, nämligen våra barn och våra äldre, säger Gun Eriksson, (S) oppositionsråd.

Här kan du följa budgetdebatten live

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening