Sigtuna kommuns förre kommunstyrelseordförande Lars Bryntesson (S) kandiderar till att bli nytt regionråd i Region Stockholm.
Socialdemokraterna ska välja ny gruppledare och regionråd i Region Stockholm. Lars Bryntesson som var Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna under några år är en av kandidaterna. – Jag kandiderar till uppdraget för att på allvar kunna förverkliga våra idéer och möta de utmaningar vi står inför. Jag vill medverka till en modern politik med budskap som ger hopp och framtidstro. För vi behöver ge människor i vår region något nytt att längta till, skriver Bryntesson på Facebook.
De tre senaste åren har Bryntesson arbetat på Finansdepartementet som statsråd med uppdrag att samordna det nationella genomförandet av Agenda 2030. Han sitter även i landstingsfullmäktige med ledande uppdrag. Bryntesson och Socialdemokraterna har siktet inställt på ett maktövertagande i valet 2022.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.