Lars Bryntesson Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Bryntesson vill bli regionråd

Sigtuna kommuns förre kommunstyrelseordförande Lars Bryntesson (S) kandiderar till att bli nytt regionråd i Region Stockholm.

Socialdemokraterna ska välja ny gruppledare och regionråd i Region Stockholm. Lars Bryntesson som var Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna under några år är en av kandidaterna.
– Jag kandiderar till uppdraget för att på allvar kunna förverkliga våra idéer och möta de utmaningar vi står inför. Jag vill medverka till en modern politik med budskap som ger hopp och framtidstro. För vi behöver ge människor i vår region något nytt att längta till, skriver Bryntesson på Facebook.

De tre senaste åren har Bryntesson arbetat på Finansdepartementet som statsråd med uppdrag att samordna det nationella genomförandet av Agenda 2030. Han sitter även i landstingsfullmäktige med ledande uppdrag. Bryntesson och Socialdemokraterna har siktet inställt på ett maktövertagande i valet 2022.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.