Brottsligheten i Sigtuna kommun har minskat det första halvåret enligt Brottsförebyggande rådet.
Under första halvåret 2015 anmäldes 3953 brott i Sigtuna kommun, inklusive Arlandas brott. Men hittills i år har det ”bara” anmälts 3670 brott. En minskning med ca 280 brott alltså. Sigtuna kommun ligger dock kvar i topp när det gäller antalet brott per 100 000 invånare på ca 4100 brott/100 000 inv. Enligt Brottsförebyggande rådet har dock antalet anmälda brott ökat i landet. Antalet anmälda brott i Upplands-Väsby det första halvåret låg på 2831 stycken och 3100/100 000 invånare.
Brottstyper som generellt ökar i länet var nätbedrägerier medan lägenhetsinbrotten minskar. I samband med nätbedrägerier är tillvägagångssättet ofta att man använt sig av information som hämtats in via användarens dator enligt ett pressmeddelande från IF. Vardagsinbrotten ökade också mycket i Stockholms län, mer än någon annan region. Enligt SVT Stockholm har även bostadsinbrotten minskat det första halvåret i länet. Villainbrotten brukar dock öka under årets sista tre månader.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.