Simon Thor, till höger, tog brons i stavhopp.Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Brons för Thor på SM

Simon Thor tog brons i samband med Inomhus-SM i friidrott i helgen.

Märstasonen Simon Thor som till vardags studerar i Falun men fortfarande är registrerad för IFK Märsta kammade hem brons i stavhopp i samband med inomhus-SM. Det var Simons första seniormästerskap och han klarade 4,87 på första försöket och 4,95 i andra vilket räckte till pallen och en bronspeng. Utöver Simon startade även Jonas Asplund i stavhoppet och han kom 12:a på 4.45. Kommande helg väntar Junior-SM i Växjö för talangen Thor, den sista tävlingen denna innesäsong.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.