Josefin Brodd blir ny politisk samordnareFoto: Pressbild/Moderaterna
Brodd ny politisk samordnare för (M)
Josefin Brodd som under många år varit politisk aktiv för Moderaterna får nu uppdraget som politisk samordnare: - Josefin är med sitt lugn, sin känsla för struktur och ordning och reda, sin långa erfarenhet inom Moderaterna i Sigtuna och de förtroendeuppdrag hon haft sedan 2014 och därmed alla de kontakter både inom politiken och förvaltningen som byggts upp som klippt och skuren för rollen som Politisk samordnare, kommenterar Olov Holst (M), gruppledare och kommunstyrelsens ordförande.
Brodd har sedan 2014 varit engagerad i en rad förtroendeuppdrag och även fullmäktigeuppdrag. Nu tar hon tjänstledigt från Systembolaget för att vara politisk samordnare på heltid för Moderaterna i Sigtuna kommun. Hon efterträder Helle Nyman som gått vidare till andra uppdrag. Brodd var närmast vice ordförande och har även varit ordförande för Äldre- och omsorgsnämnden. I rollen ska hon bland annat stötta kommunstyrelsens ordförande Olov Holst i det dagliga arbetet, vara en samordnande länk mellan partierna i kommunledningen och vara styrelsen behjälplig i det lokalpolitiska arbetet.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.