Josefin Brodd blir ny politisk samordnareFoto: Pressbild/Moderaterna
Brodd ny politisk samordnare för (M)
Josefin Brodd som under många år varit politisk aktiv för Moderaterna får nu uppdraget som politisk samordnare: - Josefin är med sitt lugn, sin känsla för struktur och ordning och reda, sin långa erfarenhet inom Moderaterna i Sigtuna och de förtroendeuppdrag hon haft sedan 2014 och därmed alla de kontakter både inom politiken och förvaltningen som byggts upp som klippt och skuren för rollen som Politisk samordnare, kommenterar Olov Holst (M), gruppledare och kommunstyrelsens ordförande.
Brodd har sedan 2014 varit engagerad i en rad förtroendeuppdrag och även fullmäktigeuppdrag. Nu tar hon tjänstledigt från Systembolaget för att vara politisk samordnare på heltid för Moderaterna i Sigtuna kommun. Hon efterträder Helle Nyman som gått vidare till andra uppdrag. Brodd var närmast vice ordförande och har även varit ordförande för Äldre- och omsorgsnämnden. I rollen ska hon bland annat stötta kommunstyrelsens ordförande Olov Holst i det dagliga arbetet, vara en samordnande länk mellan partierna i kommunledningen och vara styrelsen behjälplig i det lokalpolitiska arbetet.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.