Under påsklovet kommer Sigtuna kommun att hålla igång aktiviteter för barn och unga: - Alla firar ju inte påsk så för många barn- och ungdomar är den veckan precis som en vanlig vecka förutom att skolan är stängd och det är lov. Dessutom jobbar många föräldrar även på röda dagar så då fyller det en ännu större funktion att vi kan erbjuda någonstans att ta vägen. Vi erbjuder också mellanmål till alla besökare på loven, berättar Monica Fries, föreningskonsulent i Sigtuna kommun.
Redan på långfredagen drar aktiviteterna igång för ungdomar i kommunen. Brobygget by Night finns i Vikingahallen från 20.00 på fredagen och Påskafton. Brobygget har en trogen skara besökare på mellan 35-50 ungdomar för både drop-in-sport eller bara hänga.
På dagtid under påsklovet är det Brobygget – Sportis i Valsta eller Ekilla på dagtid för alla upp till 13 år. Brobygget Sportis startar också redan på långfredagen och har öppet lovets alla dagar, inklusive påskhelgen.
Andra aktiviteter som finns är Sigtuna Museum & Art, Sigtuna Funkis och Fritidsgårdarna. Fritidsbanken kommer hålla extraöppet under lovet för alla som vill långa till sport och aktiviteter. En nyhet för i år är att kommunens nyanställda Stadsdelsmammor kommer ta sig till Biokällan för att se filmen ”Jag är Zlatan”. I Forum kan man också få en clown- och cirkusföreställning om sopor.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.