Foto: Street view/Google

Broarna över Arlandaleden ska repareras

Reparationen av broarna över väg 273, Arlandaleden, i Arlandastad startar nu under mars och pågår till och med november.

Trafikverket inleder arbetet med att reparera broarna över väg 273 som E4:an kör på. Det innebär att framkomligheten påverkas på E4:an och även på väg 273. Broarna repareras för att öka trafiksäkerheten och arbetet startas i mitten på mars och pågår till och med november.

Reparationer görs på både ovansida och undersida. Tätskikt ska bytas ut och ny asfalts ska läggas. Även kantbalkarna som håller bron på plats ska bytas.

Två körfält kommer fortsatt att vara tillgängliga i vardera riktning på bron men man kommer att minska bredden och sänka hastigheten. Under bron, alltså på väg 273 mot Arlanda, kommer ett körfält i vardera riktning att hållas öppet. Ett körfält mot Stockholm stängs av. Hastigheten sänks till 70 km/h förbi arbetsplatsen. En portal ställs även ut som en säkerhetsåtgärd.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.