Bristaverket en av länets största på koldioxidutsläpp
De båda Bristaverken släpper ut mest koldioxid av alla verksamheter i kommunen enligt siffror från Naturvårdsverket.
Stockholm Exergi som har Brista 1 och 2 där avfall eldas för att bli el till fjärrvärmenätet i stora delar av länet står för största delen av koldioxidutsläpp av verksamheterna i kommunen. Detta gäller industriella utsläpp av växthusgaser enligt siffror som Newsworthy sammanställt från Naturvårdsverket. Samtliga kommunens industrianläggningar släppte förra året ut cirka 82 000 ton koldioxid. Brista 2 står dock för nästan allt, 80 800 ton.
Brista 2 är också en industrianläggningarna som släpper ut mest i hela länet, bara fyra andra anläggningar släpper ut mer. Mest kommer från Högdalenverket som också producerar el och fjärrvärme, 271 000 ton koldioxid.
I kommunen är det förutom Brista 2 och 1 Valsta Hetvattencentral som släpper ut koldioxid. Dock står både Brista 1 och Valsta Hetvattencentral för en marginell del jämfört med Brista 2.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Nyheter En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Nyheter En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Nyheter Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Nyheter Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Nyheter Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Nyheter SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.