BristaverketFoto: Pressbild/Fortum/Arkiv

Bristaverket en av länets största på koldioxidutsläpp

De båda Bristaverken släpper ut mest koldioxid av alla verksamheter i kommunen enligt siffror från Naturvårdsverket.

Stockholm Exergi som har Brista 1 och 2 där avfall eldas för att bli el till fjärrvärmenätet i stora delar av länet står för största delen av koldioxidutsläpp av verksamheterna i kommunen. Detta gäller industriella utsläpp av växthusgaser enligt siffror som Newsworthy sammanställt från Naturvårdsverket. Samtliga kommunens industrianläggningar släppte förra året ut cirka 82 000 ton koldioxid. Brista 2 står dock för nästan allt, 80 800 ton.

Brista 2 är också en industrianläggningarna som släpper ut mest i hela länet, bara fyra andra anläggningar släpper ut mer. Mest kommer från Högdalenverket som också producerar el och fjärrvärme, 271 000 ton koldioxid.

I kommunen är det förutom Brista 2 och 1 Valsta Hetvattencentral som släpper ut koldioxid. Dock står både Brista 1 och Valsta Hetvattencentral för en marginell del jämfört med Brista 2.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.