BristaverketFoto: Pressbild/Fortum/Arkiv

Bristaverket en av länets största på koldioxidutsläpp

De båda Bristaverken släpper ut mest koldioxid av alla verksamheter i kommunen enligt siffror från Naturvårdsverket.

Stockholm Exergi som har Brista 1 och 2 där avfall eldas för att bli el till fjärrvärmenätet i stora delar av länet står för största delen av koldioxidutsläpp av verksamheterna i kommunen. Detta gäller industriella utsläpp av växthusgaser enligt siffror som Newsworthy sammanställt från Naturvårdsverket. Samtliga kommunens industrianläggningar släppte förra året ut cirka 82 000 ton koldioxid. Brista 2 står dock för nästan allt, 80 800 ton.

Brista 2 är också en industrianläggningarna som släpper ut mest i hela länet, bara fyra andra anläggningar släpper ut mer. Mest kommer från Högdalenverket som också producerar el och fjärrvärme, 271 000 ton koldioxid.

I kommunen är det förutom Brista 2 och 1 Valsta Hetvattencentral som släpper ut koldioxid. Dock står både Brista 1 och Valsta Hetvattencentral för en marginell del jämfört med Brista 2.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening