Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Brist på behöriga lärare i fritidshemmen

I Sigtuna kommun är bara 11 procent av lärarna i fritidshemmen behöriga för att få legitimation rapporterar Radio Stockholm.

Från och med 1:a juli måste de som undervisar i fritidshemmen ha lärarlegitimation, i Sigtuna kommun blir det ett stort problem då hela 89 procent av de som arbetar i fritidshemmen saknar tillräcklig utbildning för att kunna få legitimation enligt Radio Stockholm:
– Det är ett problem i hela riket att det utbildas få lärare i fritidshem, säger Cecilia Meijer, utvecklingsledare för grundskola och fritidshem i Sigtuna, till radio Stockholm

Sigtuna kommun har lägsta andel personal med behörighet i hela länet. Kommunen kommer nu att se över bemanning och arbetsbeskrivningar så att alla fritidshem har personal med legitimation som sköter undervisning. Cecilia Meijer tror att man kommer hinna lösa det redan till 1:a juli.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening