I Sigtuna kommun är bara 11 procent av lärarna i fritidshemmen behöriga för att få legitimation rapporterar Radio Stockholm.
Från och med 1:a juli måste de som undervisar i fritidshemmen ha lärarlegitimation, i Sigtuna kommun blir det ett stort problem då hela 89 procent av de som arbetar i fritidshemmen saknar tillräcklig utbildning för att kunna få legitimation enligt Radio Stockholm: – Det är ett problem i hela riket att det utbildas få lärare i fritidshem, säger Cecilia Meijer, utvecklingsledare för grundskola och fritidshem i Sigtuna, till radio Stockholm
Sigtuna kommun har lägsta andel personal med behörighet i hela länet. Kommunen kommer nu att se över bemanning och arbetsbeskrivningar så att alla fritidshem har personal med legitimation som sköter undervisning. Cecilia Meijer tror att man kommer hinna lösa det redan till 1:a juli.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Ung & Student På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.