Röken syntes från Väg 263

Brandrök drog in över Killinge

En brand på andra sidan Erikssund orsakade att rök drog in över Killinge.

Vid 10-tiden larmades brandkår ut till en brand i marken på andra sidan Erikssund. Branden var till en början kontrollerad av en person men utvidgades över stora delar av det aktuella området, uppskattningsvis ett område 50×100 meter enligt ett vittne. Vid 11-tiden meddelade brandkår att man var färdiga på platsen och skulle lämna. Det är oklart om det upprättas en anmälan gällande allmänfarlig vårdslöshet. Kraftig rök drog in över Eriksund och Killinge-halvön till följd av branden.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.