På grund av den stora brandrisken så avråder Brandkåren Attunda från eldning i samband med Valborg.
Det råder stor brandrisk i Sigtuna kommun, Brandkåren Attunda avråder från all eldning i deras medlemskommuner där Sigtuna ingår. Det varma och torra vädret innebär att det råder stor spridningsrisk om en eld skulle uppstå. Gnistor kan även snabbt sprida sig och övergå i en okontrollerad brand enligt Brandkåren Attinda.
Tänker du ändå elda trots avrådan så uppmanar brandkåren till mycket försiktighet och att man är förberedd. Den som eldar är ansvarig för om något går fel, även om man följt lagar och regler. Några saker att tänka på är att minska brasan, flytta den så att den inte ligger nära byggnader eller skog. Var förberedd med släckning i fem av dunkar och hinkar innan man tänder på. Eldningsförbud har inte utfärdats men om det varma och torra vädret fortsätter så är det en tidsfråga innan Länsstyrelsen går ut med eldningsförbud.
Nyheter TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Nyheter Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Nyheter Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Nyheter Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Nyheter Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Nyheter I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.