Brandkåren återkallar ”Eldning avrådes”

Från och med i torsdags så är det ok att elda om man behöver, detta sedan brandkår upphävt "Eldning avrådes".

Brandrisken var de senaste veckorna mycket stor i kommunen, Brandkåren Attunda gick ut med att avråda från eldning. Men under torsdagen har det fallit ca 9 mm regn i kommunen och resten av Attundsdisriktet. Det innebär att avrådan om eldning nu har upphävts.
– Temperaturen har minskat och väderprognosen talar för lägre temperaturer och nederbörd. Vi har därför bedömt att vi inte längre behöver avråda från eldning. Tänk dock på att alltid vara försiktig om du grillar eller eldar utomhus och att det är du som tänder som ansvarar för att det släcks ordentligt, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.