Brandkåren återkallar ”Eldning avrådes”

Från och med i torsdags så är det ok att elda om man behöver, detta sedan brandkår upphävt "Eldning avrådes".

Brandrisken var de senaste veckorna mycket stor i kommunen, Brandkåren Attunda gick ut med att avråda från eldning. Men under torsdagen har det fallit ca 9 mm regn i kommunen och resten av Attundsdisriktet. Det innebär att avrådan om eldning nu har upphävts.
– Temperaturen har minskat och väderprognosen talar för lägre temperaturer och nederbörd. Vi har därför bedömt att vi inte längre behöver avråda från eldning. Tänk dock på att alltid vara försiktig om du grillar eller eldar utomhus och att det är du som tänder som ansvarar för att det släcks ordentligt, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.