Foto: Magnus Granhagen

Branddrabbade får parkera på Midgårdsbadet

Boende som hade parkering i Magnegatans garage får parkera tillfälligt vid Midgårdsbadet.

På grund av branden natten mot torsdag där uppemot 200 bilar kan ha förstörts så har kommunen upplåtit möjlighet för de boende att parkera vid Midgårdsbadet. Hela garaget var avspärrat, även markplan, så ingen kunde parkera på den delen. Det förelåg även rasrisk i garaget. Natten till torsdagen öppnade kommunen även upp Midgårdsbadet för de boende i närheten om de hade behövt evakuering, men det fanns inget behov för det.

Här kan du läsa mer om vad som gäller för dig som påverkats av branden

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.