En garagelänga i Lyckostigen drabbades av brand under morgonen.
Vid 7-tiden larmades brandkår till brand i garage på Lyckostigen i Märsta. Omfattningen är oklar i nuläget. En stor insats är mobiliserad till platsen. Enligt polisen är det en bil som brann i garaget och brandkår hade kontroll på branden, man spärrade av kring garagelängan i samband med insatsen. Branden spred sig i längan och flera av garageportarna skadades. Branden är nu släckt men det ska utredas hur den startade. Även ett flertal bilar i garagen skadades.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.