Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen
Brand på Elgiganten
En omfattande brand bröt ut under natten på Elgiganten.
Det var vid 00.40 som brandkår och polis larmades till Valstavägen med anledning av branden. Ett intensivt släckningsarbete har pågått under natten. Circle K som ligger nära fastigheten har även tömts. Ett stort pådrag har varit på plats hela natten. Enligt Aftonbladet har räddningstjänsten lyckats förhindra spridning av branden till Rusta. Elden verkar ha startat vid kassalinjen och tagit sig upp mot taket genom en fasad. Trots att branden är släckt invändigt fortsätter den att brinna på taket, och räddningstjänsten arbetar med stegbilar för att hantera situationen. Polisen har stängt av trafiken på Valstavägen och utrymt en närliggande bensinmack, medan trafiken på väg 263 fortsätter som vanligt.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.