Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen
Brand på Elgiganten
En omfattande brand bröt ut under natten på Elgiganten.
Det var vid 00.40 som brandkår och polis larmades till Valstavägen med anledning av branden. Ett intensivt släckningsarbete har pågått under natten. Circle K som ligger nära fastigheten har även tömts. Ett stort pådrag har varit på plats hela natten. Enligt Aftonbladet har räddningstjänsten lyckats förhindra spridning av branden till Rusta. Elden verkar ha startat vid kassalinjen och tagit sig upp mot taket genom en fasad. Trots att branden är släckt invändigt fortsätter den att brinna på taket, och räddningstjänsten arbetar med stegbilar för att hantera situationen. Polisen har stängt av trafiken på Valstavägen och utrymt en närliggande bensinmack, medan trafiken på väg 263 fortsätter som vanligt.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.