Vid 6.30-tiden larmades brandkår till Fortum med anledning av en brand: - I sådana här lägen räknas varje minut. Brandstyrkornas snabba och effektiva insats gjorde att strömbortfall i Märsta kunde undvikas, säger Ida Texell, förbundsdirektör/räddningschef på Brandkåren Attunda, i ett pressmeddelande.
En stor insats mobiliserades till Fortum i Brista sedan en brand brutit ut. Enligt larmscentralen rörde det sig om att olja läckte ner på ett 600 grader varmt rör och orsakade kraftig rökutveckling. I ett pressmeddelande från Brandkåren Attunda ska det dock ha brunnit och släckningsarbetet inleddes omgående, vid 7-tiden var branden under kontroll. Under morgonen kommer enheterna att finnas kvar på Fortum för att undersöka skador på fastighet. Ingen person kom till skada enligt Brandkåren Attunda och strömförsörjningen i kommunen påverkades inte.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.