Brand på återvinningsstation i Rosersberg

Tidigt i morse larmades brandkår till en brand på en återvinningsstation i Rosersberg.

Tidigt på måndagsmorgonen, klockan 04.03, larmades SOS om en brand på Metallvägen i Rosersberg. Branden uppstod i en större hög av metall. Räddningstjänsten undersöker om elden spridit sig till en närliggande byggnad som tillhör samma företag rapporterar UNT.se. Flera resurser från räddningstjänsten finns på plats och insatsen pågår fortfarande

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.