Brand i tvättstuga

En tvättmaskin började brinna i en tvättstuga på Södergatan under måndagskvällen.

Larm om branden kom vid 20.10-tiden. Enligt de första uppgifterna ska det vara en tvättmaskin som orsakat branden och det är rökfyllt i utrymmet. Storstockholms räddningcentral belgäftar att en tvättmaskin brunnit och att branden släckts ca 20.30. Dock har rök hamnat i källare och trapphus vilket gör att brandkår vädrar ut. Ingen person har skadats i branden.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening