Brand i Arlanda Expresståg

Det brann i ett tåg från Arlanda Express under torsdagskvällen.

Brandkår larmades till en brand i ett Arlanda Expresståg på Halmsjövägen öster om Eurostop. Enligt uppgifterna från SOS Alarm var det rök i vagnen.
– Det är rökutveckling i en av vagnarna och vi är på väg dit med sex enheter för att undersöka saken, säger Henrik Jynnesjö på Storstockholms brandförsvar till Aftonbladet Aftonbladet

Pådraget var omfattande enligt Aftonbladet. Sex brandbilar har kallades ut.
– Evakuering pågick strax före klockan 21 och föraren ville inte ha tåg i närliggande spår, därför stängdes spåret av helt vilket medförde vissa förseningar, säger Fredrik Bäckman på Trafikverkets pressjour till Aftonbladet.

I samband med branden blev det stopp i tågtrafiken mellan Arlanda-Väsby. Tåget fick efter att branden släckts flyttas från spåret.

 

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening