Vid 21-tiden på kvällen inträffade en brand i ett radhus i Steninge, vilket resulterade i ett snabbt agerande från räddningstjänst, polis och ambulans. Trots att omfattningen av branden ännu är oklar, rapporteras insatsen vara avslutad vid 22-tiden.
Vid 21-tiden på kvällen fick räddningstjänsten larm om en brand i ett radhus i Steninge. Omedelbart efter larmet beordrades brandkår, polis och ambulans till platsen för att hantera situationen.
Det har ännu inte framkommit några detaljer om orsaken till branden eller om det fanns personer i radhuset vid tidpunkten för händelsen. Räddningstjänsten arbetade snabbt för att begränsa branden och säkerställa att den inte spred sig till angränsande byggnader.
Polisen vidtog säkerhetsåtgärder och spärrade av området för att underlätta räddningsinsatsen och skydda allmänheten. Ambulansen fanns också på plats för att erbjuda medicinsk hjälp om det behövdes. Enligt preliminära rapporter ska insatsen ha avslutats vid 22-tiden, men omfattningen av skadorna på radhuset är ännu inte fastställd. Efter branden kommer en utredning att genomföras för att fastställa brandorsaken och bedöma eventuella skador.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.