Brand i radhus

Vid 21-tiden på kvällen inträffade en brand i ett radhus i Steninge, vilket resulterade i ett snabbt agerande från räddningstjänst, polis och ambulans. Trots att omfattningen av branden ännu är oklar, rapporteras insatsen vara avslutad vid 22-tiden.

Vid 21-tiden på kvällen fick räddningstjänsten larm om en brand i ett radhus i Steninge. Omedelbart efter larmet beordrades brandkår, polis och ambulans till platsen för att hantera situationen.

Det har ännu inte framkommit några detaljer om orsaken till branden eller om det fanns personer i radhuset vid tidpunkten för händelsen. Räddningstjänsten arbetade snabbt för att begränsa branden och säkerställa att den inte spred sig till angränsande byggnader.

Polisen vidtog säkerhetsåtgärder och spärrade av området för att underlätta räddningsinsatsen och skydda allmänheten. Ambulansen fanns också på plats för att erbjuda medicinsk hjälp om det behövdes. Enligt preliminära rapporter ska insatsen ha avslutats vid 22-tiden, men omfattningen av skadorna på radhuset är ännu inte fastställd. Efter branden kommer en utredning att genomföras för att fastställa brandorsaken och bedöma eventuella skador.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening